Türkçe
English

almanyada üniversite eğitimi


Almanya'da Eğitim için nasıl başvurabilirim?

Almanya'da kalmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın,bir Alman üniversitesinde okumak,gelecekteki profesyonel yaşamınız için birçok fırsat yaratabilir.Bununla birlikte,üniversiteye girmek her zaman kolay değildir.Bazı gereksinimleri karşılamanız ve birçok son teslim tarihine ve düzenlemeye uymanız gerekir

Almanya'da eğitim almanıza izin verilip verilmemesi çeşitli faktörlere bağlıdır: 

1.ilke olarak Almanya'da bir yükseköğretim kurumuna giriş yeterliliğine  ("Hochschulzugangsberechtigung") ihtiyacınız vardır.

Üniversite giriş yeterliliği, sizi Almanya’da bir üniversitede okumaya hak kazanandıran bir lise diplomasıdır.Kendi ülkenizden bir üniversiteye giriş yeterliliğiniz varsa,öncelikle Almanya'da bu şekilde tanınıp tanınmadığını kontrol etmelisiniz. Tercih ettiğiniz üniversitenin Uluslararası Ofisi veya Öğrenci Kayıt Bürosu ("Studierendensekretariat"), denklik sürecinden sorumlu makamdır.Lise bitirme belgeniz Almanya'da üniversiteye girmek için yeterli değilse, ''Studienkolleg" adı verilen bir sınava katılabilir veya bir değerlendirme sınavına ("Feststellungsprüfung") girebilirsiniz. Studienkolleg'de, yani hazırlık kolejinde, üniversiteye hazırlanma şansına sahip ve Almancanızı geliştirebilirsiniz. Bir hazırlık kolejine kaydolmadan önce üniversitede hangi konularda okumak istediğinize (önceden) karar vermeniz gerektiğini unutmayın. Öğrenciler genellikle bir yıl boyunca hazırlık kolejine devam eder ve sonunda değerlendirme sınavına girerler. Bu sınavı geçerseniz, seçtiğiniz konuları inceleyebilirsiniz

Türkiye ortaöğretim sistemi ve liseleri Almanya’da üniversite eğitimine başlamak için yeterlidir.Türkiye’deki herhangibir liseden mezun öğrencilerin Studienkolleg sınavına girmelerine gerek yoktur.

2. ilke olarak Almanca hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

Almanya devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alabilmek için ileri derecede almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.Almanca yeterliliği (C1 veya daha yüksek seviyede) Almanya'da okumak için bir ön koşuldur. İlke olarak, dil becerilerinizi "Zertifikat Telc Deutsch C1 Hochschule" veya "Goethe-Zertifikat C2" ile veya DSH sınavını veya TestDaF'ı geçerek kanıtlayabilirsiniz. Seçtiğiniz üniversitenin Uluslararası Ofisi, hangi sertifikayı sunmanız gerektiğini size söyleyebilir.

Maliyet, sınava girdiğiniz kuruluşa ve ülkeye bağlıdır.Almanya’daki bazı üniversitelerin almanca hazırlık sınıflarında ( her üniversitenin almanca hazırlık sınıfı yoktur) veya Almanyadaki özel dil okullarında 9-10 ay süreli Almanca kursu eğitimi alabilirsiniz. Almanyada bulunan dil okulları ve Almanca öğrenmek hakkında daha fazla bilgi için Almanya’da dil okulu sayfamızı ziyaret edin

3.ilke olarak Almanya'da eğitim alacağınız fakülteyi Türkiye'de ösym sınavı ile kazanmış ve yerleşmiş olmanız gerekmektedir.

Almanya'da ücretsiz almanca dilinde eğitim almak için 1.ve2. koşulları yerine getiren öğrenciler 3. koşul olarak sadece Türkiye'de yerleşmiş oldukları lisans /uzmanlık /myo derecelerinde Almanyadaki devlet üniversitelerinde ücret ödemeden eğitim alabilmektedirler.
Almanya'da Ücretsiz Eğitim 

Genellikle bir fikir ve fırsat ülkesi olarak tanımlanan Almanya, Almanya'daki devlet üniversiteleri arasında ücretsiz eğitime erişim için uluslararası öğrenciler arasında en çok aranan eğitim yerlerinden biridir. Almanya'da ücretsiz eğitim almak, Almanya'yı  küresel eğitim haritasına koyan en önemli faktörlerden biridir, çünkü  Almanyada okumak  isteyen çok sayıda uluslararası öğrenci mevcuttur.

Almanya'da Devlet tarafından finanse edilen üniversitelerin çoğu ücretsiz yüksek öğretim programları sunmaktadır. Bununla birlikte, bazı oldukça uzmanlaşmış özel üniversiteler öğrenim ücreti talep edebilir .  Adayların yalnızca, Almanya'daki bir Devlet Üniversitesine kabul edildiklerinde her yılın başında cüzri miktarda bir yönetim ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Almanya'da Ekim 2014 itibariyle, ülke çapındaki tüm devlet üniversitelerinden lisans ve lisansüstü dersleri için harç ücretlerini kaldırmaları istenmiştir. Almanya'daki hemen hemen tüm üniversiteler devlete ait eğitim kurumlarıdır ve adaylara, uluslararası bir aday olarak bile, öğrenim ücreti olmadan aynı avantajı sunmaktadır.

Almanyada Eğitim avantajları 

Almanya’da eğitim alarak farklı milletlerden yeni arkadaşlar edinerek ve diğer öğrencilerle sosyalleşebilir , almanca dilini öğrenebilir  ve Almanya'da yabancı bir öğrenci olarak yaşayarak yıllarca hatırlanacak inanılmaz bir yaşam deneyimi kazanabilirsiniz

Almanya'da uluslararası öğrenciler için ücretsiz veya çok düşük ücretli eğitim programları olan yüzlerce üniversite bulunmaktadır. Mühendislik, Tıp, Mimarlık veya İşletme okumak istiyorsanız, Almanya olması gereken yerdir. Yüksek kaliteli eğitimi Almanya'da yaşayan eşsiz bir kültürel deneyimle birleştirmek, dünyanın dört bir yanından gençlerin Almanya'ya gelmesinin ana nedenidir.

Neden Almanya'da eğitim almalısınız?

Almanya'da üniversite öğrenim ücretinin olmadığı gerçeğinin yanı sıra,  Almanya'da eğitim görmek, öğrencilerin yüksek kaliteli eğitime, uygun fiyatlı kurslara erişmesine ve sağlam bir ekonominin avantajlarından yararlanmasına da olanak tanır. Almanya'da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler, geniş bir program havuzundan seçim yapabilme avantajına sahiptir. Öğrenciler, hem özel hem de devlet tarafından finanse edilen işletme okulları, sanat okulları, kolejler, teknik kolejler, üniversiteler ve teknoloji üniversiteleri gibi her türlü yüksek öğretim kurumları tarafından ülkede sunulan yüzlerce eğitim programları arasından seçim yapabilirler. 

 Almanya eğitim ve dil okulu kataloğumuzu buradan cihazınıza indirebilirsinizAlmanya'da okumanın maliyeti nedir?

Almanya'da  eğitim maliyeti devlet üniversiteleri ücretsizdir. Ancak, öğrencilerin her sene başında bir idari ücret ödemeleri gerekecektir. Bu ücret  senelik  60Euro civarında önemsiz bir miktardır. Almanlar eğitim sistemlerini çok ciddiye almakta ve her gideri  hesaplatmaktadırlar. Her yıl, geçerli ekonomik koşullar ve ilgili ücret yapısına göre, her üniversite, öğrencinin ülkedeki geçim masraflarını kolaylaştırması ve öğrenimini tamamlaması için aylık bir miktar hesaplarına para ödenmesini talep eder ve bu para yatırılır. Ayrıca  öğrenci adına blokeli Euro hesabı  olmalıdır.Bloke hesapta olması  gereken miktar genellikle eyaletlere göre değişir ve ayda yaklaşık 853 € 'dur, toplamda bu da tüm akademik sene için kabaca 10.236 € tutarındadır. Buna konaklama, yaşam masrafları ve hatta seyahat kartı masrafları dahildir.

Almanya'da üniversite eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saat ile sınırlı yarızamanlı işlere başvurabilir  ve parttime çalışabilirler. Almanya üniversitelerinden mezun  uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrasında  iş bulma ve çalışma izni alma hakkına  sahiptirler

Almanya'dan mezun olmanın avantajları

Bir Alman üniversitesinden verilen dereceniz tüm dünyada çok saygın ve değerli bir niteliktir. Bunun bir göstergesi olarak, Alman mezunlar küresel iş piyasasında yüksek istihdam edilebilirliğe sahiptir.Alman devlet üniversitesinden derecenizi aldıktan sonra birçok işveren sizi işe almak için çekici teklifler ile size gelecektir. 

Bununla birlikte, akademik alanınız ve iş bulmak istediğiniz ülke ne olursa olsun, Almanca dereceniz yüksek ücretli ve mükemmel bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

Neden Almanya'da  Üniversite Eğitimi ? 

  1. Alman devlet üniversitelerinde Almanca dilinde ücretsiz eğitim 
  2. Yüksek nitelikli personel tarafından dünya standartlarında eğitim.
  3. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce akademik ders.
  4. Derin bir tarihle keşfetmek için ilginç bir ülke.
  5. Kültürel çeşitlilik ve dünyanın her yerinden öğrenciler.
  6. Hem İngilizce hem de Almanca konuşmayı pratik edime şansı
  7. Mezun olduktan sonra Almanya'da çalışmak için sonsuz fırsatlar.
  8. Almanya'da yaşam maliyeti, paylaşımlı kira, gıda, ulaşım, sağlık sigortası, telefon / internet, çalışma materyalleri ve boş zaman aktiviteleri dahil olmak üzere ortalama Aylık 720-850 € civarındadır.
  9. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birini ve eşsiz kültürünü, tarihini ve manzarasını yaşama ve keşfetme şansı.

Bir Almanya üniversitesine kabul olma şansınızı artırmak, uluslararası öğrenciler için gereksinimler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kendinizi Almanya'da eğitim ve yaşam için en iyi şekilde hazırlamakmak için danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz 

Almanya eğitim ve dil okulu kataloğumuzu buradan cihazınıza indirebilirsinizAlmanya Üniversiteleri Eğitim Sistemi 

Aday öğrenciler Almanya'daki farklı yükseköğretim kurumları arasında seçim yapabilir: birçok farklı Alman şehrinde üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri, özel üniversiteler ve kooperatif eğitim üniversiteleri vardır. Her tür yükseköğretim kurumunun belirli uzmanlık alanları vardır.

Almanya’da günümüzde 102  üniversite, 210 uygulamalı bilimler üniversitesi , 52 sanat ve müzik yüksekokulu, 30 kamu yönetimi yüksekokulu, 16 teolojik üniversite ve 6 eğitim koleji olmak üzere  toplamda 422 yükseköğretim kurumu mevcuttur

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

Almanya’da bulunan uygulamalı bilimler üniversiteleri ( HAW/HV) uygulama odaklı akademik bir yaklaşıma sahiptir. Bu Alman Üniversiteleri teoriden daha çok profesyonel uygulamaya odaklanırlar. Konu yelpazesi teknoloji, ekonomi, sosyal hizmet veya medya gibi belirli alanlardan oluşur.Bu üniversitelerin pratik eğitim aşamaları mevcut olup öğrenciler bu süre zarfında genellikle tam zamanlı olarak yada daha uzun proje aşamalarında yarızamanlı dönemlerde pratik eğitim almaktadırlar

Bilime odaklanan üniversiteler

Alman Üniversiteleri ağırlıklı olarak teorik bilgi öğretmek ve araştırmayı vurgulamaktadırlar.Üniversiteler normalde çok çeşitli farklı konular sunar, ancak bazıları uzmanlaşmıştır. Almanya’daki teknik üniversiteler örneğin Technische Universität, TU veya eğitim kolejleri Pädagogische Hochschule, PH adını almaktadırlar.Bazı üniversiteler ise örneğin ; Hannover Tıp Üniversitesi veya Alman Spor Üniversisi Köln , tek bir uzmanlık alanına odaklanan üniversitelerdir.

 

    Almanya Kooperatif eğitim üniversiteleri
      Kooperatif Alman üniversiteleri akademik çalışmalar ile eğitim alınan alandaki  paralel bir  şirkette mesleki eğitimi birleştirir. Bu üniversiteler pratik olarak öğrenmeyi ve çalışma hayatına hızlıca adım atmayı tercih eden öğrenciler iyi bir  seçenek olabilir