Türkçe
English

Azerbaycanda Üniversite Eğitimi

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan, resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (AzericeAzərbaycan Respublikası  Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan coğrafyada yer alan bir ülkedir.Azerbaycan ülkesi için Avrupa ve ortadoğunun buluşma  alanı diyebiliriz. Azerbaycan kuzeyde Rusya ve güneyde İran arasında  bulunmaktadır.Ayrıca kuzey-batıda Gürcistan, batıda Ermenistan ve doğuda Hazar Denizi ile komşudur. Nahçıvan özerk cumhuriyeti Azerbaycan’a bağlıdır ve buda  Türkiye ile komşuluğunu sağlamaktadır.

Azerbaycan, Rusya ile siyasi olarak müttefiktir, ancak kültürel olarak Türkiye ile iç içedir. Bu da Azerbaycan'ın dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olmasına zemin hazırlamaktadır.

Azerbaycan ayrıca bir turizm merkezi olarakda popüler bir ülkedir.Geniş milli parklarından, antik, taştan inşa edilmiş Bakü Eski Kenti'ne, Hazar Denizi'nin sakin, sıcak suyuna kadar Azerbaycan aynı zamanda bölgedeki en güvenli ve istikrarlı ülkedir.Düşük bir suç oranına, komşularıyla iyi ilişkilere sahip olan Azerbaycan Ermenistan ile olan dağlık karabağ sorununuda  yakın zamanda  çözüme kavuşturmuştur. Azerbaycan en zengin eski Sovyet devletleri arasındadır.

 

Azerbaycan’da Eğitim

Azerbaycan, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandığında yükseköğretim sistemini Sovyetler birliğinden miras almıştır. Bu nedenle, sınıfta hızlı öğrenmeye ve kendi kendine yönlendirilen bağımsız çalışmaya güçlü bir vurgu vardır.Yüzölçümü olarak küçük bir ülke olan Azerbaycan 14 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Hepsi İngilizce , Azerice , Rusça öğretilen programlar sunmaktadır.  Batı Hazar Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi ve Bakü Mühendislik Üniversitesi ülkenin en prestijli üniversiteleridir. Bu üç üniversite, Türkiye dahil çoğu ülkede tanınan ve daha geniş Kafkasya, Orta Doğu ve Rusya'nın bazı bölgelerinde prestijli olarak görülen derecelere sahiptir.

Azerbaycan eğitim dünyasındaki erişimini ve nüfuzunu genişletmeye çalışırken, Azerbaycan üniversiteleri dünyadaki mükemmel üniversitelerle her zamankinden daha güçlü bağlantılar geliştirmekte ve sürdürmektedir.

Azerbaycan üniversiteleri, AB'nin bilim programı Olan Horizon 2020, MIT, Oxford Labs ile bağlantılardan kurmakta ve hatta İsviçre'deki Hadron Çarpıştırıcısı projesinde çalışmak üzere doktora ve doktora sonrası öğrencileri göndermiş bulunmaktadır.

 

Azerbaycan’da Yaşam Maliyetleri

Azerbaycan, Orta Doğu komşularındaki birçok şehre kıyasla daha yüksek bir yaşam maliyetine sahip olup Ancak yaşam maliyeti, Türkiye , İtalya ve İsrail gibi benzer bir eğitim standardına sahip diğer birçok ülkeden hala daha düşüktür. Azerbaycan'da petrol ve teknoloji endüstrileri çok geniş kapsamlı olduğu için yoksulluk nispeten nadirdir.

Azerbaycan başkenti  ve en kozmopolit şehri olan Bakü’de 1+1 eşyalı  ev kiraları  250-400 dolar  arası olup daha mütevazi şehirlerinde örneğin Gence şehrinde 150 dolara kadar düşmektedir.

Azerbaycan’da öğrenci yurtları  aylık  30-60 dolar arasındadır. Yurt ücretlerine konaklama , elek , doğalgaz ısınma , su gibi giderler  dahil olup , yurtlarda yemek çıkmamakta fakat öğrencilerin yemek yapmalarına olanak sağlayan ortak kullanıma  açık mutfaklarda bulunmaktadır. Azerbaycan Bakü şehrinde bir öğrencinin konaklama hariç aylık masrafı kişiden kişiye değişken olup en az 180 dolar  diyebiliriz

 

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Azerbaycan'da  senelik eğitim ücretleri  mühendislik bölümlerinde 1500-2200 dolar arasında  üniversitelere  göre değişkenlik göstermektedir

Azerbaycan'da Tıp Eğitimi senelik 3500-4000 dolar  arasında  diş hekimliği ve eczacılık eğitimi ücretleri senelik 3750 -4250 dolar arasında  değişmektedir.

Azerbaycan üniversitelerinde  öğrenciler arzu ettiğiniz bölümde İngilizce , Azerbaycan Türkçesi yada rusça dilinde  eğitim alabilrler. Azerbaycan üniversiteleri Yök tarafından tanınmaktadır.

 Azerbaycan Üniversiteleri Online Eğitim Katalog Buradan Cihazınıza indirebilirsinizBakü Devlet Üniversitesi 


Azerbaycan‘ın en köklü saygın Üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi  1919 yılında kurulmuştur. Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 18  fakülteye sahip olup fakülteler bünyesinde  80 den fazla  lisans ve y.lisans  alanlarında  eğitim vermektedir.Bakü Devlet Üniversitesi Ösym’nin tercih kılavuzunda yer almakta ve bu üniversitede okuyan öğrenciler, mezun oldukları zaman diplomalarında denklik sorunu yaşamamaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi’ne  osym tercih klavuzunda yeralmakta ve yök tarafından denetlenmektedir. Osym sınavında üniversiteye giriş için yeterlilik puanını alan ve puan ile yerleşen öğrenciler öğrenciler indirimli %30 burslu eğitim almaktadırlar.  Osym ile yerleşen , yada osym ile yerleşmeden lise diploması ile kayıt yaptıran öğrencilerin aralarındaki tek fark budur. 

  • Bakü devlet üniversitesi Hukuk bölümü hariç tüm bölümlerin müfredatı Türkiye ile  birebir aynıdır.
  • Hukuk bölüm müfredatı Türkiye ile  %70 uyuşmaktadır.Mezun olunması durumunda  Yök  denklik başvurusu sırasında günümüzde 6-7 Fark dersi  çıkmaktadır

Üniversite Yurt Olanağı

6 Aylık yurt ücreti  350 Usd olup , yurtta yerler sınırlıdır. yurtta konaklamayı tercih eden öğrencilerin erken kayıt yaptırması önerilir.Üniversitenin öğrenci yurdu odaları 4 kişi paylaşımlıdır.Bakü devlet üniversitesi sayfasımızda üniversite hakkında  detaylı bilgileri bulabilirsiniz 
Azerbaycan Tıp Üniversitesi


Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde Eczacılık , Diş ve Tıp  Fakülteleri bulunmaktadır. Ayrıca Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde 4 araştırma hastanesi 6 öğrenci konaklama binaları, öğrenciler için kapalı spor salonları   800 öğrenci kapasitesine sahip iki adet konferans salonu, öğrenci aktivite alanları ve  okuma salonları bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde çok sayıda bilimsel araştırma merkezleri bulunmaktadır.Azerbaycan Tıp Üniversitesi 'e  2  tür  yerleşim sözkonusudur 

Ø  Azerbaycan Tıp Üniversitesi , Bakü Devlet Üniversitesi gibi Osym Tercih klavuzunda yeralmaktadır. Ösym de yeterli puanı  alan ve ösym tercih klavuzu üzerinden yerleşen öğrenciler lisans bölümlerine %30 indirimli olarak senelik 3000$ ödemektedir. Öğrenciler 4.sınıf bitiminde türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yapmakta ve Türk üniversitelerinden mezun olmaktadırlar.

Ø     Ösymde Yeterli Puanı almadan sadece lise diploması ile kayıt yaptıran öğrenciler tüm bölümlerde lisans ücreti olarak 4000$ ödemektedir. ( üniversite eğitim ücretleri hersene agustos ayında kesin olarak açıklanmaktadır) ve eğitim süresini tamamlayan öğrenciler üniversiteden mezun olmakta ve mezuniyet sonrası mesleklerini türkiye'de yapabilmeleri için Yök seviye belirleme sınavına girmelidirler


 Üniversite Yurt Olanağı


Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi öğrenci yurdu odaları paylaşımlı ve 4 kişiliktir. 6 Aylık yurt ücreti 590 usd olup yurtta yerler sınırlıdır.Yurtta konaklama tercihi bulunan öğrenciler erken kayıt yaptırmaları tavsiye  edilir.Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne ait altı adet öğrenci yurdu binası bulunmaktadır. Bunlardan üçü erkek, üçü kız öğrenciler içindir. Yurt odaları ok salonları, kütüphaneler ve dünya kanallarını izlemelerini sağlayan uydu antenleri ile donatılmıştır. Yurt binalarının her katında bir wc banyo ve öğrencilerin ziyaretçileri ile buluşacakları bir konuk odası mevcuttur.

    Azerbaycan Tıp Üniversitesi yurt odalarında her öğrenci için gençodası mobilyaları, elbise dolapları ve çalışma masaları mevcuttur. Yurt idareleri öğrencilerinin boş zamanlarını anlamlı ve yararlı bir şekilde geçirmeleri için çeşitli doğa yürüyüşleri,spor ve kültürel programlar ve yurt dışından gelen öğrencilerin azerbaycan kültürü, örf ve adetleri hakkında eğitmek için turlar düzenlenmektedir.


Yurt binalarının her katında  wc banyo ve öğrencilerin ziyaretçileri ile buluşacakları bir konuk odası mevcuttur.odalarda her öğrenci için gençodası mobilyaları, elbise dolapları ve çalışma masaları mevcuttur.Yurt idareleri öğrencilerinin boş zamanlarını anlamlı ve yararlı bir şekilde geçirmeleri için çeşitli doğa yürüyüşleri,spor ve kültürel programlar ve yurt dışından gelen öğrencilerin azerbaycan kültürü, örf ve adetleri hakkında eğitmek için turlar düzenlenmektedir.Yurt odaları ok salonları, kütüphaneler ve dünya kanallarını izlemelerini sağlayan uydu antenleri ile donatılmıştır.


Azerbaycan Tıp Üniversitesi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Fulbright, erasmus+ ve Türkiye'nin Mevlana programlarıyla işbirliği yapmaktadır. Bu programlar kapsamında her iki taraftan profesörler bilimsel araştırmalara, seminerlere ve öğrenciler ile birlikte katılırlar.Üniversite kayıt , kabul koşulları hakkında detaylı bilgi için Azerbaycan Tıp üniversitesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 

Azerbaycan Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Bakü devlet üniversitesi bünyesinde 1920 yılına kadar bir inşaat fakültesi olarak işlev gördüğü zamana kadar olan 100 daha eski köklere  dayanmaktadır.1992 senesinde bağımsız bir devlet üniversitesi statüsü almış olup 2000 senesinde bugünkü adıyla yeniden adlandırmıştır.

Azerbaycan Bakü şehrinde  bulunan Azerbaycan Mimarlık üniversitesi , inşaat mühendisliği ve mimarlık alanlarında uzmanlaş öğretim kadrolarına sahiptir.Bakü Mimarlık Üniversitesi, inşaat mühendisliği , mimarlık ,  ekonomi, ve ulaştırma mühendisliği , şehir planlama başta olmak üzere  42 lisans derecesinde eğitimleri mevcuttur. Üniversite lisans eğitimi yanısıra yüksek lisans derecelerinin ve doktora dereceleride sunmaktadır.

Üniversitede  eğitim alan öğrenciler yerel ve  dünya çapındaki kurumlarda staj olanağı ile , beceri setlerini genişletme ve profesyonel iş piyasasına hazır olarak mezun olma fırsatları yakalarlar.Kampüste modern ekipmanlar, öğretim ve araştırma laboratuvarları ve bir kütüphane bulunmaktadır.Öğrenciler için de dokuz katlı ayrı bir yurt binası bulunmaktadır.Azerbaycan Mimarlık üniversitesi bünyesinde öğrencilerin katılabileceği birçok aktivite bulunmaktadır.Öğrenciler dans ve satranç klüpleri yanısıra güreş, judo, voleybol, masa tenisi, basketbol, futbol ve atletizm ile ilgilenebilirler. Üniversite her sene spor şampiyonaları düzenlemektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Birleşik Krallık'taki Anglia Ruskin Üniversitesi ve Fransa'daki Montpellier Üniversitesi de dahil olmak üzere farklı ülkelerden çeşitli üniversitelerle ortaklıklara sahiptir.Üniversitede Azerbaycan Türkçesi,  Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim ve öğretim yürütülmektedir.
Azerbaycan Devlet Denizcilik Üniversitesi 


Azerbaycan Devlet Denizcilik Üniversitesi, denizcilik eğitiminin her aşamasında (lisans , Y.lisans ve doktora) modern standartları karşılayan bir eğitim süreci oluşturmuştur.Günümüzde denizcilik üniversitesi nin 2 Eğitim binası ve 7 fakültesi bulunmaktadır. Üniversitede , 16 profesör, 22 docent ,  67 öğretim görevlisi ve 17 asistan öğretmen  bulunmaktadır.Azerbaycan Bakü Denizcilik Üniversitesi 'nde  1.800 den fazla öğrenciyi eğitim almaktadır.

Azerbaycan Denizcilik Üniversitesi'nde bünyesinde  Dört uzmanlık alanı vardır:

Deniz Seyrüsefer Gemi Kaptanlığı , Gemi Enerji Mühendisliği, Gemi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği,   Denizcilik ve Gemi İnşa Mühendisliği.

Günümüzde üniversite sadece azerbaycanlı gençler tarafından değil, aynı zamanda Rusya, Türkiye, Gürcistan, Kazakistan ve Ukrayna'dan gelen öğrencilerde eğitim almaktadırlar.

Azerbaycan Denizcilik Üniversitesi tarafından kullanılan araçlardan biri de eğitim gemileridir. Eğitim gemleri etik ve pratik eğitim  ve üretim deneyleri yapmak için kullanılır. 15 Eylül 2015 tarihi itibariyle, Denizcilik üniversitesi öğrencileri için bir eğitim gemisi olarak yetkilendirilen General Esadov ve 2017'den bu yana, Sabit Orucov yolcu gemileri modern dünya standartları ve teknolojilerine sahip gemilerdir. Bu gemilerde öğrenciler hem uzmanlık bilimi hem de imalat deneyimi pratik eğitimi almaktadırlar.


Üniversite Yurt Olanağı

6 Aylık yurt ücreti  450 Usd olup , yurtta yerler sınırlıdır. yurtta konaklamayı tercih eden öğrencilerin erken kayıt yaptırması önerilir.Üniversitenin öğrenci yurdu odaları 4 kişi paylaşımlıdır
Azerbaycan Üniversiteleri 'ne kabul için başvururken gerekli tüm belgeleri hazırlamanız gerekir. Başvuru evrakları farklı ülkeler değişiklik gösterebileceğinden, gerekli belgelerin bir listesini doğrudan Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden isteyebilir , Canlı sohbetimizi kullanarak örnek belgeler talebinde bulunabilirsiniz


Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Katalog Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz