almanyada üniversite eğitimi

Almanya'da Ücretsiz Eğitim 

Genellikle bir fikir ve fırsat ülkesi olarak tanımlanan Almanya, Almanya'daki devlet üniversiteleri arasında ücretsiz eğitime erişim için uluslararası öğrenciler arasında en çok aranan eğitim yerlerinden biridir. Almanya'da ücretsiz eğitim almak, Almanya'yı  küresel eğitim haritasına koyan en önemli faktörlerden biridir, çünkü  Almanyada okumak  isteyen çok sayıda uluslararası öğrenci mevcuttur.

Almanya'da Devlet tarafından finanse edilen üniversitelerin çoğu ücretsiz yüksek öğretim programları sunmaktadır. Bununla birlikte, bazı oldukça uzmanlaşmış özel üniversiteler öğrenim ücreti talep edebilir .  Adayların yalnızca, Almanya'daki bir Devlet Üniversitesine kabul edildiklerinde her yılın başında cüzri miktarda bir yönetim ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Almanya'da Ekim 2014 itibariyle, ülke çapındaki tüm devlet üniversitelerinden lisans ve lisansüstü dersleri için harç ücretlerini kaldırmaları istenmiştir. Almanya'daki hemen hemen tüm üniversiteler devlete ait eğitim kurumlarıdır ve adaylara, uluslararası bir aday olarak bile, öğrenim ücreti olmadan aynı avantajı sunmaktadır.

 

Neden Almanya'da eğitim almalısınız?

Almanya'da üniversite öğrenim ücretinin olmadığı gerçeğinin yanı sıra,  Almanya'da eğitim görmek, öğrencilerin yüksek kaliteli eğitime, uygun fiyatlı kurslara erişmesine ve sağlam bir ekonominin avantajlarından yararlanmasına da olanak tanır. Almanya'da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler, geniş bir program havuzundan seçim yapabilme avantajına sahiptir. Öğrenciler, hem özel hem de devlet tarafından finanse edilen işletme okulları, sanat okulları, kolejler, teknik kolejler, üniversiteler ve teknoloji üniversiteleri gibi her türlü yüksek öğretim kurumları tarafından ülkede sunulan yüzlerce eğitim programları arasından seçim yapabilirler. 

 

Almanya'da okumanın maliyeti nedir?

Almanya'da  eğitim maliyeti devlet üniversiteleri ücretsizdir. Ancak, öğrencilerin her sene başında bir idari ücret ödemeleri gerekecektir. Bu ücret  senelik  60Euro civarında önemsiz bir miktardır. Almanlar eğitim sistemlerini çok ciddiye almakta ve her gideri  hesaplatmaktadırlar. Her yıl, geçerli ekonomik koşullar ve ilgili ücret yapısına göre, her üniversite, öğrencinin ülkedeki geçim masraflarını kolaylaştırması ve öğrenimini tamamlaması için aylık bir miktar hesaplarına para ödenmesini talep eder ve bu para yatırılır. Ayrıca  öğrenci adına blokeli Euro hesabı  olmalıdır.Bloke hesapta olması  gereken miktar genellikle eyaletlere göre değişir ve ayda yaklaşık 853 € 'dur, toplamda bu da tüm akademik sene için kabaca 10.236 € tutarındadır. Buna konaklama, yaşam masrafları ve hatta seyahat kartı masrafları dahildir.

Almanya'da üniversite eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saat ile sınırlı yarızamanlı işlere başvurabilir  ve parttime çalışabilirler. Almanya üniversitelerinden mezun  uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrasında  iş bulma ve çalışma izni alma hakkına  sahiptirler