Türkçe
English

Azerbaycan Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 1920 yılında Bakü Politeknik Üniversitesi’ne bağlı mühendislik ve inşaat fakültesi olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır. İnşaat alanında uzmanlar birkaç yıl boyunca Bakü Politeknik, Azerbaycan Petrol, daha sonra Azerbaycan Sanayi Enstitüsü'nde eğitildi.Bakü Politeknik Üniversitesi bünyesinde olan Mimarlık ve inşaat fakültesi 1992 yılında ayrılmış ve bağımsız bir mimarlık üniversitesi halini  almıştır. 1194 yılında mühendislik ve inşaat fakültesi temelinde bağımsız bir İnşaat Mühendisliği fakültesi kurulmuştur.

13 Haziran 2000 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kararnamesi ile bu yüksek öğretim kurumunun adı Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi günümüzde toplam 49.900m2 alana sahiptir ve 14 fakültede toplam 42 lisans derecesinde  eğitim öğretim faaliyetleri yürütmektedir. Üniversitede 9000 den fazla öğrenci öğrenim görmektedir. Hersene 14 ülkeden 1200 den fazla  öğrenci yabancı vatandaşların hazırlık eğitimi Fakültesi'nde eğitim görmektedir

Azerbaycan Bakü Mimarlık ve inşaat üniversitesi’nde  3 dilde  Azerbaycan türkçesi, Rusça ve İngilizce dillerinde  eğitim verilmekte olup  öğrenciler arzu ettikleri dilde eğitim alabilirler. Üniversite bünyesinde  başta inşaat mühendisliği ve Mimarlık dereceleri olmak üzere 42 lisans ve yüksek lisans dereceleri bulunmaktadır. 

Bakü Mimarlık üniversitesi Konaklama :  Üniversitede  öğrenciler için 1400 kişilik yurt konaklama olanağı mevcuttur. Yurt ücretleri senelik 400-600 dolar  arasında  değişmektedir ve  3-4 kişilik paylaşımlı odalardan oluşmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Katalog Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz

Bakü'de bulunan Azerbaycan Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'ne kabul için başvururken gerekli tüm belgeleri hazırlamanız gerekir. Başvuru evrakları farklı ülkeler değişiklik gösterebileceğinden, gerekli belgelerin bir listesini doğrudan Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden isteyebilir , Canlı sohbetimizi kullanarak örnek belgeler talebinde bulunabilirsiniz