Türkçe
English

RUSYADA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Neden Rusya'da Eğitim?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) göre, Rusya Federasyonu ; Kanada, Japonya, İsrail ve ABD'yi geride geride geride bırakmış olup  dünyanın en eğitimli nüfusuna sahiptir. Rusların yarısından fazlası yüksek öğrenim yeterliliğine sahiptir. Hersene 168 ülkeden 200.000'den fazla kişi Rus üniversitelerine eğitim almaya gelmektedir.Rusya'da okumak için birçok avantaj var, işte sadece birkaçı:
 
Dünya çapında tanınan birinci sınıf dereceye sahipsiniz!

Rus yükseköğretimi dünyanın en iyilerinden biridir!  Rusya'nın uzun ve ünlü üniversite geleneğinden özellikle tıp, mühendislik ve diğer bilim alanlarında yararlanabilirsiniz. Rus üniversiteleri derecesi, dünyadaki işverenler tarafından çok saygı görmektedir.

Rusya'da yaklaşık 17.500 derece programı olan yaklaşık 450 devlet onaylı üniversite bulunmaktadır. Rus üniversiteleri, lisans, yüksek lisans, devlet sınavları veya doktora dereceleri olsun, mümkün olan her konuda ve akademik düzeyde lisans programları sunmaktadır. Genel üniversiteler, çok çeşitli disiplinlerde bilimsel odaklı çalışmaya güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Uygulamalı bilim üniversiteleri ise çok uygulama odaklıdır. 

İngilizce eğitim alabilirsiniz!

bazı lisans bölümlerinde ( tıp ,diş hekimliği ) ve özellikle yüksek lisans düzeyinde İngilizce olarak sunulmaktadır. Rusça bilmiyorsanız veya rusçanız henüz yeterince iyi değilse bu sizin için iyi bir haberdir.

Yalnız değilsiniz!

Rus üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin yaklaşık yüzde 12'si sizin gibi yabancı ülkelerden gelmektedir. Dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinebilir, farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile tanışabilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz. Üniversiteler, Rusya'daki eğitim ve yaşam hayatına adapte olmanızı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için destek sunar.

Uygun öğrenim ücretleri ve Uygun yaşam giderleri

Rus üniversiteleri hükümetten önemli miktarda finansman almaktadır. Lisans ve uzmanlık programları genellikle devlet üniversitelerinde yabancı öğrenciler için oldukça uygundur. Yurt ücretleri aylık 15-50 dolar  arasında değişmektedir.Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Rusya'da yaşam maliyeti makuldur. Gıda, kira, giyim ve kültürel faaliyetlerin maliyeti Avrupa ortalamasına göre çok daha uygundur.Rusya'da öğrenciler için bir dizi imtiyaz da mevcuttur. Tiyatrolarda, müzelerde, opera evlerinde, sinemalarda, yüzme havuzlarında ve diğer kurumlarda indirimli fiyatlar alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken öğrenci kimliğinizi ibraz etmektir.

Birçok kapıyı açabilecek bir dil öğreniyorsunuz!

Rusça, dünyada en çok konuşulan on dilden biridir. Dünya çapında yaklaşık 400 milyondan fazla insan Rusça konuşabiliyor. Rusça bilmeseniz bile rusyada bazı bölümlerde ingilizce eğitim alabilirsiniz, ancak dil hakkında biraz bilgi sahibi olmak günlük hayatı kolaylaştırabilir ve arkadaşlarınızı daha hızlı yapmanıza yardımcı olabilir.  

Rusya'da Üniversite Eğitimi ve Yök Denkliği

LYS- YGS sınav sonuç şartı aranmaksızın arzu ettiğiniz bölümlerde Rusyada Üniversite Eğitimi alabilirsiniz. Rusyada Eğitim Dili birçok bölüm için rusçadır , üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler 1 akademik sene rusça hazırlık sınıfı ( 9-10 ay süreli ) eğitimi görürler. Hazırlık sınıfı eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler arzu ettikleri bölümlerde lisans - önlisans eğitimi alabilirler . 

Rusyada Eğitim gören öğrenciler , Üniversitelerin Kampüs içerisinde yada çevrelerinde bulunan öğrenci yurtlarında Rus ve yabancı öğrenciler ile aynı yurt binasında konaklamaktadırlar Rusyada Üniversite Okumak için gelen ve Yurtlarda kalan öğrenciler Ekonomik olarak konaklamanın yanısıra Rusça pratik ve arkadaş edinme sorunları yaşamamaktadır.

Rusya üniversite eğitimi  için son yıllarda tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Rusya üniversiteleri arasında YÖK ün direk Denklik verdiği üniversiteler bulunmakatdır. Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk 1000 içerisine giren üniversitelerin Diplomalarına YÖK denklik vermekte olup bu üniversiteler arasında Resmi Temsilciliğini Yaptığımız Rusya Üniversiteleri Bulumaktadır


 Rusya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Rusça Hazırlık Sınıfı 

Rusya'da Eğitim ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri nde  (Ukrayna,Kazakistan v.b) başlıca eğitim dili Rusça olduğu için  Rusyada üniversite okumak isteyen öğrenciler ilk yıl Rusça  Hazırlık Sınıfı dil eğitimi almaktadırlarRusya Devlet Üniversiteleri nden alınan Rusça hazırlık sınıfı sertifikaları Rusya’nın tüm üniversitelerinde geçerlidir. Rusyada Eğitim alan Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken de karar verebilirler. 

 

Rusya'da Eğitim Sistemi 

Rusya üniversiteleri nde eğitim gören  Öğrenciler için  tıp ve biyoloji , mühendislik ,  sosyal bilimler ve işletme gibi bölümler için ayrı sınıflar açılmaktadır. Genellikle 9 ay süren hazırlık programının ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte olup ikinci dönemden itibaren ise seçilen bölüme göre ek , yardımcı dersler verilmektedir. Haftada 25-30 saat ders alan ve okul dışında ders çalışan bir öğrenci Rusçasını 1 yıl içinde  akademik ortamda kullanma seviyesine kadar geliştirebilir. Rusça yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren Rusyada eğitim alan öğrenciler için Eğitim boyunca mecburidir.


Rusya'da öğrenciler için konaklama ve yaşam 

 • Aile yanı kiralık oda  - Yabancı öğrenciler için ortak bir konaklama seçeneği, ev sahibi ailelerle birlikte yaşamaktır. Bu, üniversite yurtlarından biraz daha pahalıya mal olsa da, aile yanında konaklamalar hem Rus diline hem de kültürüne adapte olmanız için harika bir fırsat sunar.

 • Üniversite yurtları ayda 20 dolar ile 100 dolar arasında değişmektedir.Üniversite yurtlarında her zaman 3-6 odanın paylaşımına açık ortak mutfak ve banyo bulunmaktadır.Rusya'daki üniversitelerin yurtları genellikle kampüse yakın olup çevrelerinde çok sayıda süpermarket,kafe ve spor tesisleri bulunmaktadır.Birçok yabancı öğrencinin yurt konaklamasını tercih etmesiyle,bu seçenek size diğer öğrencilerle sosyalleşmek ve arkadaş edinmek için daha fazla seçenek sunabilir.Rusya'da eğitim alan öğrenciler için yurt konaklaması en ucuz konaklama seçeneğidir.Rusya'daki tüm üniversiteler yabancı öğrencileri için yurtlarda yer sağlamaktadır.Yurtlarda genellikle spor salonları, dinlenme odaları, kantinler ve kütüphanelerin yanı sıra bir güvenlik hizmeti bulunur.

Rusya'da eğitim alan yabancı öğrenciler üniversite yurtlarında konaklayabilir veya daire kiralayabilirler.Yükseköğrenim için ülkeye gitmeden önce,her seçeneğin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını dikkatlice incelemenizde fayda vardır.Yaşam düzenlemeleriniz ve boş zaman etkinlikleriniz öğrenme süreciniz üzerinde etkili olacaktır.

 Rusya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

                                                                                     

                                                                                       

Kazan Federal Üniversitesi

Kazan Federal Üniversitesi, Rusya'nın en eski üç devlet üniversitesinden biridir (St. Petersburg ve Moskova devlet üniversitelerinden sonra)  iki başkentin dışında inşa edilen ilk üniversitedir. 1804 yılında Çar I. İskender döneminde kurulmuştur.Şehrin tam kalbinde yer alan kazan federal üniversitesi Kremlyovskaya Ulitsa'da bir blok boyunca yer almaktadır. Tarihi ve mimari bir simge yapı olarak kabul edilir ve turistlere açıktır. Ana girişler Kremlyovskaya, Profsoyuznaya ve Universitetskaya caddelerindedir.

Kazan Federal Üniversitesi , Vladimir Lenin, Rus yazar Leo Tolstoy, yedi Nobel Ödüllü ve modern devlet adamı isimleriyle ilişkili en eski Rus üniversitelerinden biridir. Üniversite, İslam ve Hristiyanlık temsilcilerinin 400 yıldan fazla bir süredir bir arada yaşadığı bir yerde yer almaktadır. Günümüzde Kazan Üniversitesi, akademi ve endüstri ile yerel ve uluslararası işbirliği ve ağ iletişimi ile aktif olarak faaliyet veren dinamik modern bir üniversitedir.Günümüzde üniversitede öğrenim gören yaklaşık 21000lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi bulunmaktadır ve bunların 2500'den fazlası yabancı öğrenciler tarafından temsil edilmektedir. 

Kazan Federal Devlet Üniversitesi bölümleri  

Kazan Federal Üniversitesi'nde  Tıp Diş hekimliği bölümleri  ingilizce ve rusça dilinde  eğitim vermekte olup bunun yanısıra Eczacılık , yazılım muh. , bilgisayar müh. , Klinik Psikoloji , Psikoloji , Petrol doğalgaz mühendisliği , uluslararsı ilişkiler  vb gibi birçok bölümde  rusça  eğitim alabilirsiniz.

Yabancı dil yeterliliği olmayan öğrenciler için üniversite bünyesinde  rusça ve ingilizce  hazırlık sınıfları  mevcuttur. 

Kazan Federal Üniversitesi  Fiyatları 

Kazan Federal devlet Üniversitesi bünyesinde  Tıp - Diş hekimliği - Rusça ve İngilizce dillerinde  eğitim vermekte olup ,  diğer lisans bölümleri sadece rusça eğitim vermektedir 

 

 • Kazan Federal Devlet Üniversitesinde senelik eğitim ücretleri  bölümlere ve eğitim alınan dile göre 2500 – 6500$ arasında değişmektedir
 • Kazan Federal Devlet Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği bölümleri  ingilizce dilinde senelik  5500-6500 dolar  arasında  değişmektedir. Rusça dilinde eğitim almak isteyen öğrenciler  aynı bölümler  için senelik  4000 - 5000 dolar  arasında  ücret ödemektedir. 
 • Kazan Federal Üniversitesinde  eczacılık , psikoloji , işletme , ekonomi ve tüm mühendislik bölümleri  senelik eğitim ücretleri 2500-2900 dolar  arasında  değişmekte olup  eğitim dili bu bölümlerde  sadece  rusça dır.
 • Üniversitenin yurt ücretleri aylık 20$ - 30$ arasında değişmektedir
 • Rusya Kazan şehrinde eşyalı 1+1 daireler Aylık 300$ - 400$ arasında değişmektedir.

Üniversite fiyatlar , kayıt süreci ve konaklama olanakları hakkında daha fazla bilgi için Kazan Federal Üniversitesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz Petersburg Politeknik Üniversitesi 

St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi  önemli keşif ve buluşların yapıldığı 100 yıldan uzun süredir devam eden ve başarılı bir tarihe sahiptir. 1899'da kurulan St. Petersburg Politeknik Üniversitesi son zamanlarda zengin bir eğitim, bilim ve yenilik altyapısıyla mühendislik ve ekonomi eğitimi alanında tanınmış bir Rus ve uluslararası lider olarak "Ulusal Araştırma Üniversitesi" haline gelmiştir Üniversite, Rus Üniversiteleri arasında Akademik Mükemmellik Programı üyesidir. 

Üniversitede 29 000'den fazla öğrenci ve lisansüstü öğrencisi ile önde gelen bir Rusya üniversitesidir ve bunların 4500'ü 115 ülkeden gelen yabancı vatandaşlardır.

St Petersbug Politeknik Üniversitesi şu alanlarda eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütmektedir: doğa bilimi, mühendislik, ekonomi ve beşeri bilimler. SPbPU, İngilizce öğretilen 20 uluslararası Master Derecesi programı, 90 doktora programı ve Doktora programı da dahil olmak üzere 49 Lisans ve 200 Yüksek Lisans programında uzman eğitmektedir. Üniversite, birçok yabancı eğitim kurumları, araştırma organizasyonları ve sanayi şirketleri ile uzun zamandır devam eden uluslararası işbirliği geleneklerinden gurur duymaktadır. Üniversitenin ortakları arasında 293 üniversite ve 68 ülkeden 90 ortak şirket bulunmaktadır. 

 St.Petersburg Devlet Üniversitesi 

St. Petersburg Devlet Üniversitesi 290 yıldan fazla bir süredir, St Petersburg State Üniversitesi, bilim ve yüksek vasıflı profesyoneller yetiştirmeyi taahhüt etmiştir. Üniversite, Büyük Bilim, Bilim ve Sanat Akademisi'nin yanı sıra Rusya'daki ilk Akademik Üniversite ve üniversite hazırlık okulunu kurduğu 1724 yılına dayanır.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi  Bölümleri 

Tıp , Diş Hekimliği ,Mekanik Mühendisliği , Bilgisayar Mühendisliği  , Astronomi , Yazılım Mühendisliği , Fizik, Radyofizik  , Kimya , Biyoloji , Ekoloji ve Çevre Yön, Harita Mühendisliği ,Petrol  Mühendisliği ,Psikoloji , Klinik Psikoloji, Ekonomi , işletme , Hukuk, Halkla ilişkiler ,Uluslar. ilişkiler,Turizm otel işl., Mütercim Tercümanlık ,Rus Dili ve Edebiyatı ,Tarih, Coğrafya, Çevre Tasarım, Grafik Tasarım vb. bölümlerde öğrenciler Eğitim alabilirler 

Tüm bölümler Eğitim dili Rusçadır . Öğrenciler eğitim öncesinde üniversite bünyesinde 1 sene Rusça hazırlık sınıfı eğitimi almalıdır

 Nijniy Novgorod Lobacevsky Devlet Üniversitesi 

Rusya’da çok sayıda devlet üniversiteleri bulunmakta olup bu üniversitelerin en yeni olanlarının bile geçmişi 1900 lü senelere dayanmaktadır. Lobachevsky Devlet Üniversitesi 1912 yılında kurulmuş olup , Rusya’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir .  Bünyesinde Rusça ve İngilizce  lisans – uzmanlık ve Y.lisans bölümleri mevcuttur

Lobachevsky devlet üniversitesi 2020 verilerine göre dünya sıralamasında  ilk 1000 üniversite içerisinde  601. Sırada bulunmakta olup , sıralaması hergeçen sene daha iyiye gitmektedir

Lobacevsky devlet Üniversitesi bünyesinde  Tıp - Diş hekimliği - Yazılım müh. - Bilgisayar müh  Rusça ve İngilizce dillerinde  eğitim vermekte olup ,  diğer lisans bölümleri sadece rusça eğitim vermektedir 

 

 • Lobachevsky üniversitesinde senelik eğitim ücretleri  bölümlere ve eğitim alınan dile göre 2000 – 3800$ arasında değişmektedir
 • Nijniy Novgorod Lobachevsky Üniversitesi  Tıp ve Diş Hekimliği bölümleri  senelik  3500-4500 dolar  arasında  değişmektedir 
 • Üniversitenin yurt ücretleri aylık 20$ - 30$ arasında değişmektedir
 • Nijniy Novgorod şehrinde eşyalı 1+1 daireler Aylık 250$ - 350$ arasında değişmektedir.

 

  Rusya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz