Kanadada Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversite Eğitimi


Kanada üniversiteleri nde eğitim almak son yıllarda birçok uluslararası öğrencinin tercihidir. Kanada, eğitim sisteminin kalitesi gözönününe alındığında dünya genelinde yüksek performansa sahip ülkelerin başında gelmektedir. Kanada üniversitelerinden alacağınız diploma Dünyanın her yerinde geçerli olacaktır.
Kanada üniversiteleri iletişim, bilişim teknolojileri , mühendislik, sağlık ve doğa bilimleri, işletme ve MBA gibi alanlarda araştırmaları , bilimsel makaleleri ve eğitim kaliteleri açısından dünya çapında üne sahiptir.

Kanada 2010 dan beri günümüze kadar geçen süre içerisinde yükseköğrenim için tercih edilen bir destinasyon olarak yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyüdü. Günümüzde ise  Uluslararası öğrenciler tarafından yükseköğretim için en çok aranan ülkelerden biridir. Staj olanaklarıyla dolu yüksek kaliteli eğitim, çalışma sonrası çalışma ve göçmenlikle ilgili liberal hükümet politikalarına ek olarak, uluslararası öğrenciler için mükemmel bir kombinasyon oluşturur. Düşük yaşam maliyeti , öğrencilere daha ilk günden verilen çalışma izni , çalışma olanaklarıda  ekleyin ve bundan daha iyisi olamaz!

 

10 yıl önce, yurtdışındaki bir eğitim genellikle finansal açıdan zengin ailelerin öğrencileriyle ilişkilendirildi. Eğitimden çok, birçok kişi için statü sembolüydü. Kanada, her iki dünyanın da en iyisini sunduğu için bunu tamamen değiştirdi. En iyi üniversitelerin en iyisine girmek isteyen öğrenciler için Toronto Üniversitesi, Alberta Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve diğer birçok üniversite gibi kurumlara sahiptir. Çok pahalı olmayan ve daha kısa süreli programlar arayan öğrenciler için, yaşam giderlerinden de tasarruf etmeleri için, Kanada dünyadaki en iyi devlet kolejleri sistemine sahiptir.

 

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi


Kanada Üniversiteleri College’lar ve Univesity’ler olarak iki ana grupta bulunmaktadır. Kanada’da üniversite eğitimi bir çok bölüm için 4 yıllıktır. Sağlık bilimleri, Hukuk ve bazı teknik alanlarda eğitim süreleri 5 ve 6 yıla kadar uzamaktadır. Eğitim ücretleri genel olarak seçilen eyalet, üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Kanada’da yüksek öğrenim kurumları girişleri genellikle Amerika ile benzerlikler göstermektedir.

 

Kanada Üniversitelerine doğrudan giriş şartları:


⦁ Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi ( TOEFL 80-88 veya IELTS6 -6.5)
⦁ Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transkripti)
⦁ Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal faaliyetler, spor faaliyetleri, gönüllülük hizmetleri ve öğrencinin katıldığı yarışmalar vb.)
⦁ Kanada’da Üniversitelere Sınavsız Geçiş Koşulları ve dil okulu PATHWAY Programları sayesinde öğrencilerimiz Kanada’daki üniversitelere doğrudan geçiş yapabilecektir. Kanada’nın en prestijli üniversitelerine PATHWAY sayesinde IELTS/TOEFL sınavlarını almadan da bu üniversitelere giriş imkanı bulunmaktadır
Kanada Üniversite Eğitimi Fiyatları
Kanada üniversite fiyatları, eğitim almayı tercih ettiğiniz bölüm , şehir ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Kanada'da üniversite eğitimi İngilizce konuşulan diğer ülkelere göre çok daha ekonomiktir.
Kanada üniversite fiyatları, senelik genel olarak, 12.000 CAD ile 25.000 CAD aralığındadır.

 

Kanada'da Eğitim Almanın Avantajları


Kanada'da Eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilir.Kanada öğrencilere akademik yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam zamanlı çalışma izni vermektedir. 1 saatlik çalışma ücreti aynı işi yapan herhangi bir kanada vatandaşının aldığı ücret ile aynıdır. Öğrenciler ülkeye öğrenci vizesi ile girer girmez çalışma izni de elde ederler.


Kanada'da Mezuniyet sonrasında göçmenlik ve vatandaşlık imkanı vardır.Kanada güçlü ekonomisi ve güzel yaşam koşulları ile dünyanın en çok rağbet edilen ülkelerinden biridir. Kanada’da college yada üniversite eğitimi almış, herhangi bir Kanada üniversitesinin diplomasına sahip ve akıcı derecede İngilizce konuşabilen bir birey olarak, Mezuniyet sonrasında Kanada’da kalmak isterseniz bu sizin için oldukça kolay olacaktır. Kanada’da üniversite eğitimi alarak kendinize yepyeni bir geleceğin kapılarını açabilirsiniz.

 

Kanada Üniversiteleri Eğitim Katalogu Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz 

 

Kanada'da Üniversiteye Gitmek

Bir Kanada üniversitesine başvurmadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar – çok geç bırakmayın:

Kanada üniversiteleri, dünyadaki en düşük uluslararası harçlardan bazılarına sahip oldukları için uluslararası öğrenciler arasında popülerdir. Yıllık 12.000 kanada dolarlarından başlayan ücretlerle Kanada'da eğitim alabilirsiniz. Kanada'daki uluslararası öğrenciler için eğitim ücretleri genellikle Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda ile kıyaslandığında daha düşüktür. 

Kanada üniversiteleri dünya çapında yüksek bir standart olarak kabul edilmektedir. Üç Kanadalı kurum QS en iyi 100 üniversite sıralamasında yer almaktadır: University of Toronto (28), McGill University (33) ve University of British Columbia (47) yer almaktadır.

Başvuru yapmadan önce, Kanada'da kolej kelimesinin ABD'dekinden farklı bir anlamı olduğunu belirtmek önemlidir. Kanada'da bir kolej, genellikle lisans derecesinin altında olmak üzere daha mesleki nitelikteki nitelikleri ödüllendiren bir kurumdur ülkemizdeki karşılığı Meslek yüksek okulu  Myo dur. Bir üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunar. 

Kanada'nın en iyi üniversitelerinden bazıları The Group of Thirteen'i oluşturmuştur. Bu grup şu üniversiteleri içerir: Alberta, British Columbia, Calgary, Dalhousie, Laval, McGill, McMaster, Montreal, Ottawa, Queen's, Toronto, Waterloo ve Western Ontario.Üniversite web sitelerini ziyaret ederek ve lig tablolarına başvurarak, eğitim almak istediğiniz üniversite hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkündür.

Başvuru yapmadan önce minimum giriş şartlarını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol etmeniz önemlidir. Bunlar, kuruluşlar arasında farklılık gösterir, ancak tümü, yeterli düzeyde İngilizce (Quebec dışında) gerektirir.Birçok üniversite web sitesi, lisans girişi için lise yeterlilikleri ve A seviyeleri gibi eşdeğer uluslararası yeterlilikleri belirtecektir. Beklenebileceği gibi, yüksek kaliteli bir kurum, yüksek düzeyde akademik başarı gerektirecektir.

 

Kanada'da ortalama eğitim ücretleri 

Kanada üniversiteleri için öğrenim ücretleri üniversiteye ve eğitim alınan programa göre değişmektedir. Ücretler genellikle dönem başına ödenir.

Bir üniversite seçerken, eğitim alacağınız programın ücretlerini öğrenmek iyi bir fikirdir. Tıp ve hukuk gibi popüler programlar diğer bölümlerden daha pahalıya mal olacak; Diş hekimliği,  için ortalama 54.000 Kanada doları senelik  'ın üzerinde ücretlerle en pahalı olanıdır.

İşletme , Ekonomi , Pazarlama vb bölümler yabancı öğrenciler için  ortalama lisans yıllık öğrenim ücreti 22.000-23.000 Kanada doları arasında  değişmektedir.

Turizm -otel , bilgisayar programcılığı , hemşirelik , muhasebe vb Kolej programları  senelik  ücretleri  yabancı öğrenciler için  12.000-14.000 Kanada doları  arasında  değişmektedir.

Toronto Üniversitesi'nde, uluslararası lisans öğrenim ücretleri programa bağlı olarak 45.690 $ ile 50.780 $ arasında değişirken, University of British Columbia'da minimum 34.542 $ idi.

 

Kanada'da Üniversite Öğrencileri için Konaklama 

Kanada'da eğitim alan öğrencilerin birçoğu kampüs içinde veya yakınında bulunan üniversite yurtlarında kalır. Bu konaklama, birçok yeni insanla tanışmak için iyi bir yol sağladığından, gelen lisans öğrencileri için önerilir. Yurtlar genellikle banyo ve mutfak gibi ortak tesislere sahip olacaktır.

Kurumlar arasında, konutlar kendi yemeklerini hazırlayabilir/kendi yemeklerini hazırlayabilir ve standart/en-suite odalara sahip olabilir.Kanada'daki tüm üniversitelerin kolayca erişilebilen internet erişimi vardır.

Üniversite tarafından düzenlenmeyen özel konaklama, Kanada genelinde de mevcuttur.Her üniversite farklı konaklama imkanları sunar, bu nedenle daha spesifik bilgiler bulmak için web sitelerini kontrol etmek en iyisidir. Örnek olarak, Ottawa Üniversitesi, bir dizi farklı seçeneğe sahip konaklama için (2020-2021 akademik yılı için) ayda yaklaşık 800-1.275 dolar ücret almaktadır.

Kanada Üniversiteleri yurtlarında kiralamalar 8 aylık veya 12 aylık sözleşmelerle verilmektedir. Kanada'ya eğitim için gitmenize olanak sağlayan eğitim vizesi alabilmeniz için, Kanada'da ayda en az 833 $ nakit harcama yapabilecek maddi olanağınız olduğuna dair kanıt sunulmalıdır. Bunun çoğunun konaklama için harcanacağını bekleyebilirsiniz.