Türkçe
English

Karazin Üniversitesi bolumleri

Karazin Üniversitesi Hakkında

Üniversiteye adını veren önde gelen Ukraynalı entelektüel Vasily Karazin'in çabalarının ardından, VN Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, Kasım 1804'te Kharkiv Üniversitesi olarak kuruldu. Doğu Avrupa'daki en eski yüksek öğretim kurumlarından biridir ve Lviv Üniversitesi'nden sonra Ukrayna'daki en eski ikinci kurumdur.Bugün üniversitenin 20 okulda 125 bölümü ve Fizik ve Teknoloji Okulu, tıp Fakültesi , Bilgisayar Bilimleri Fakültesi ve Enerji Fiziği Okulu'ndan oluşan bir Yüksek Teknolojiler Enstitüsü bulunmaktadır.

VN Karazin Harkov Ulusal Üniversitesi  3 Ana binanın oluşur, Kuzey Yapı, Merkezi Bilimsel Yapı ve Öğrenci Kampüsü. Üniversite ayrıca üç araştırma enstitüsü, bir botanik bahçesi, Üniversite Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bulunmaktadır.Ukrayna'da üç Nobel Ödülü sahibi yetiştiren ve istihdam eden tek üniversitedir. Elie Mechnikov 1908'de Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü ve VN Karazin Ulusal Üniversitesi'nde geçirdiği süre boyunca dört yıllık eğitimini sadece iki yılda tamamladı. Lev Landau, 1962'de Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü ve 1932 ile 1937 arasında üniversitede ders verdi. Üniversitede okuyan son Nobel Ödülü sahibi, 1971 Nobel İktisadi Bilimler Ödülü'ne layık görülen Simon Kuznets'ti.

 

Karazin Üniversitesi Dünya sıralaması

Karazin Üniversitesi Ukrayna Milli Eğitim bakanlığı verilerine Ukrayna'nın En iyi 3 üniversitesinden biridir. Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim sizleri Ukrayna'nın En iyi üniversitelerinde Eğitim almaya davet ediyor. Üniversite dünya rating sıralamasında En iyi 500 Üniversite içerisinde yeralmakta olup 2021  güncel verilerine göre 490. sıradadır.

 

Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Karazin Üniversitesi Türkiye Resmi Temsilcisidir.  

 

 

VN Karazin Ulusal Üniversitesi 

VN Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, en eski ve en prestijli Avrupa Üniversitelerinden biridir. Üniversitenin Temeli 1800 lü yıllara dayanmaktadır.200 seneden uzun tarihiyle üniversite dünyanın En eski kalan araştırma Eğitim kurumlarından biridir.QS Word Sıralaması 2012 ve 2021 yılları arasında  Dünya genelinde en iyi 500 Word Üniversitesi arasındadır. "Top-200 Ukrayna" Unesco Sandalye Sıralamasına ve Ukrayna genelinde En iyi 2. Üniversite konumundadır.VN Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, Ukrayna'da Nobel ödüllü üç kişiyi eğitmiş ve istihdam eden tek üniversitedir: biyolog i. Mechnikov, iktisatçılar. Kuznets ve fizikçi L. Landau.

 

 

Karazin Üniversitesi Online Katalog Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

 

 

Kharkov Şehri ve VN Karazin Üniversitesi

 

Karazin Ulusal Devlet Üniversitesi Ukraynanın 2. büyük şehri ve eski başkenti olan Kharkov şehrinde bulunmaktadır. Kharkov  Ukrayna'nın bir gençlik başkentidir. 85.000'in üzerinde öğrenci bu şehirde eğitim görmekte olup 5000 den fazlası yabancı öğrencidir. Harkov Şehrinde Sokaklarda tüm uluslardan insanlarla tanışabilirsiniz ve bütün şehir sadece dostluk ve barış ruhuyla çevrilidir.Dahası, uluslararası samimi ortamından dolayı City birçok uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Genç Kızılderililer bilgi kriketine gidebilir. Karazin Üniversitesinde düzenlenen yarışmalara katılma fırsatı bulacaksınız. 

Spor etkinlikleri haricinde, akşam vakit geçirmek için harika bir fırsat var. Kharkiav bir öğrenci şehridir, çünkü pek çok rekreasyon kulübü vardır. Türk Öğrenciler Harkov 'u  hayat dolu bir şehir olarak görecek. Harkov şehrinde çok sayıda öğrenci ikamet etmetedir bu sebeple Harkov Şehri hayat dolu bir şehir olup türkiyeden Ukrayna'ya eğitim için giden öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir

 

Harkov Karazin Üniversitesi Denklik

Kharkov Karazin National University Ukrayna'nın en iyi 3 üniversitesinden biridir. Karazin Üniversitesi dünya çapında kabul görmüş sıralama örgütleri listelerinde Dünya çapında en iyi 500 Üniversite içerisinde yeralmaktadır. Karazin Üniversitesi ilk 500 içerisinde yeraldığından dolayı Mezunların Yök Denklik başvuruları sırasında LYS - YGS puan şartı aranmamaktadır. Karazin Üniversitesi mezunlarının Denlik başvuruları kabul edilmektedir

 

Harkov Karazin Üniversitesi

Harkov Karazin Üniversitesi kuruluşundan bu yana, 360.000'den fazla öğrenciyi mezun etmiştir. Karazin Üniversitesi mezunlarının isimleri coğrafi isimler, uzay cisimlerinin isimleri, bitki ve mineraller, yasalar ve formüllerle anılmaktadır. 

Karazin Üniversitesi nin faaliyetleri Harkov şejrini büyük bir sanayi, bilim ve kültür merkezi haline getirmiştir. Birçok Harkov caddesi, üniversite profesörlerinin, araştırmalarının ve mezunlarının adını almıştır.Üniversite, Harkov Bölgesi'nin tüm yüksek öğrenim sistemini başlatmıştır. Ulusal Hukuk Akademisi , Harkov Tıp Üniversitesi, Harkiv Pedagoji Üniversitesi, Harkiv Veteriner Akademisi, Harkov Kültür Akademisi, Harkiv Ekonomi Üniversitesi ve  Karazin Üniversitesi bünyesinden doğan  Harkov  şehrindeki  diğer yüksek öğretim kurumlarıdır.

Gününmüzde Kharkov Karazin Ulusal Üniversitesi'nin 21 Fakültesi bulunmaktadır var: Biyoloji Fakültesi , Fizik ve Teknoloji Fakültesi , Radyo Fiziği ve  Fizik fakültesi , Bilgisayar Bilimleri fakültesi,   İktisat Fakültesi  Yabancı Diller fakültesi, Tarih fakültesi , Temel Tıp Fakültesi, Kimya fakültesi , Sosyoloji Okulu ve Psikoloji fakültesi ,  Hukuk, Uluslararası Ekonomik İlişkiler , Turizm fakülteleri bunlardan  önde  gelenleridir.

 

Karazin Ulusal Üniversitesi Ukrayna'daki en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Neredeyse modern temel araştırmanın tüm alanlarını kapsar ve Kimya, Biyoloji ve Astronomi Araştırma Enstitülerini, Fizik ve Mühendislik Enstitüsünü ve Yüksek Teknolojiler Enstitüsünü içerir.

 

Harkov Üniversitesi 

Harkov Ulusal Üniversitesi