Türkçe
English

Rusyada Eğitim

Rusya’da Üniversite Eğitimi

Rusya eğitim sistemi günümüzde lisans, yüksek lisans ve doktorları hazırlarken uluslararası standartlara tamamen uygundur ve araştırma faaliyetlerinin bir kombinasyonuyla inovasyon sürecini teşvik eder. Bu nedenle önde gelen Rus üniversiteleri, öğrencilere çeşitli alanlarda araştırma yapmalarında yardımcı olmak için geniş kaynaklara ve öğretim personeline sahiptir. Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üyeliğinin olumlu etkilerinden biri, ülke ekonomisinin yüksek nitelikli uzmanlara olan ihtiyacıdır.

Rusya üniversiteleri nde eğitim, uygun fiyat ve yüksek kalitenin optimal dengesinin canlı bir örneğidir. Rusya'da alınan eğitim gelecekteki bir kariyeriniz için güçlü temeller oluşturacaktır.Dünya genelinde, tıp, bilgi teknolojileri , Mekanik ve elektronik mühendisliği, doğa ve matematik bilimleri alanında dereceye sahip Rus üniversitelerinden mezunlar çok değerlidir.

Rusya'da Hazırlık Sınıfı Eğitimi

Rusya'da eğitim genellikle Rusça dilinde olmakla  birlikte  Tıp , Diş hekimliği bölümlerinde  birkaç üniversite ingilizce dilindede  eğitim vermektedir.Bu sebeple hemen hemen tüm rusya üniversitelerinin bünyelerinde  rusça hazırlık fakülteleri mevcuttur. 

Rusya üniversiteleri bünyelerinde bulunan  rusça  hazırlık sınıfı eğitimleri  9-10 ay süreli olup  2  dönemden oluşmaktadır. Birinci dönem  sadece rusça dil eğitimi ,  İkinci dönem  öğrenciler rusça dil eğitimi yanısıra  matematik , kimya , biyoloji  gibi enformasyon dersleride  verilmektedi. Hazırlık sınıfı eğitimleri Eylül ve Ekim aylarında başlamakta  ve başvuruları  Temmuz  2 ve 3. haftalarında  genellikle  bitmektedir.

Hazırlık fakültesinde öğrenciler, eğitimin gelecekteki yönüne göre (Matematik, Kimya, Biyoloji, ve Edebiyat) bağlı olarak rusça grammer ve önkoşul konularını incelerler. Hazırlık fakültesindeki eğitimin sona ermesinden ve sınav testlerinin başarıyla tamamlanmasından sonra, öğrenci hazırlık fakültesinin sertifikasını alır ve bu serifika öğrenciye giriş sınavı olmadan Rusyada bulunan devlet üniversitesilerinde eğitim görme fırsatı verir.

Rusya Üniversitelerinden Davetiye  ( kabul belgesi )  Nasıl alınır ?

Rusya Üniversiteleri öğrenci adayını değerlendirdikten ve onayladıktan sonra, başvuru sahibinin pasaport bilgilerini ve üniversitenin tam adını belirten resmi bir davetiye gönderecektir. Bu davetiye rusya göç idaresinden çıktığı için  davetiyenizin hazırlanması zaman almaktadır.Genellikle üniversite değerlendirmesi 5-7 gün , sonrasında göç idaresinden davetiye çıkması  35-45 gün sürmektedir.Bu davetiye düzenlendiği tarihten itibaren 60 gün boyunca geçerlidir ve bu süre zarfında Rusya Büyükelçiliği'ne öğrenci vizesi talebiyle başvurmak gerekir.

Rusya'ya öğrenci vizesi alımı

Rusyadaki üniversitesilerden öğrenci davetiyesi alır almaz vize başvurusunda bulunmalıdır. Vize işlemleri 2-3 hafta sürebilir ve öğrencinin giriş vizesinin sona ermesinden en geç 45 gün önce Rusya Federasyonu topraklarına girmesi gerekir. Yabancı öğrenci ülkeye girdikten sonra  üniversiteye resmi olarak  girdiğini belirtmeli ve üniversiteye  son aşama kayıt işlemlerini gerçekleştirmelidir.Öğrenci rusya topraklarına  öğrenci vizesi ile girdikten sonra uzun süreli eğitim vizesi  , oturum kartı alması gerekmektedir.

Rusya'da öğrenciler için konaklama seçenekleri

Rusya'daki üniversiteler, tam zamanlı eğitime sahip tüm yabancı öğrencilere yurtlarında konaklama imkanı sunmaktadır. Rusya üniversite yurtlarında Konaklama maliyeti aylık 18 - 70 dolar aralığında  değişmektedir. Yurtlarda konaklamak isteyen öğrencilerden 6 yada 10 aylık peşin ödeme alınmaktadır. Fiyatlar üniversitelere ve yurtların konforuna göre değişmektedir. Rusya'da yurt ücretleri  üniversitelerin iç yönetmeliklerine göre her dönemlik yada senelik peşin olarak ödenmektedir.Yurt ücretlerine ısınma , su ve elektrik gibi giderler dahil olup ,  öğrencilerin yemek yapmalarına olanak sağlayan ortak kullanım mutfaklarda  mevcuttur.

Rusya'da ev kiraları  1+1 eşyalı  bir  daire için bir oda için  moskova , st.petersburg gibi metropollerde  yaklaşık 500-700$ aralığında olup Kazan , Nijniy Novgorod , Rostov gibi daha mütevazi olan büyük şehirlerde  250-350 dolar aralığında  değişmektedir . Rusya'da daireler genellikle eşyalı olarak kiraya verilmekte olup  doğalgaz faturalarıda  kira bedeline  dahildir.

Rusya'da Ulaşım

Rusya'da şehir içi ulaşım  büyük şehirlerde  genellikle  metrolar  vasıtası ile yapılmaktadır. Şehirlerarası ulaşım ise  genellikle  tren vasıtası ile  yapılmaktadır. Üniversite yurdunda konaklıyorsanız  ulaşım sizin için problem olmaktan çıkar nedeni ise rusyada yurtlar  genellikle üniversite yerleşkelerine yürüme mesafesindedir. 
Öğrenci indirimi göz önüne alındığında, örneğin Moskova'da metro ile seyahat etmek için harcamalarınız aylık 12dolar ve  minibüs ,otobüs gibi yüzey taşımacılığı ile seyahat etmek ayda 10 dolar civarı  maliyet getirecektir.

Detaylı bilgi için : Rusya Eğitim Kataloğu buradan cihazınıza  indirebilirsiniz