Kazakistan Al Farabi Üniversitesi

 

Kazakistan Al Farabi Üniversitesi

1934 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Kazakistan Al Farabi Üniversitesi Kazakistan ülkesinin en büyük ölçekli öğretim kurumudur. Günümüzde Al Farabi Üniversitesi dünya çapında önde gelen uluslararası eğitim, bilim ve kültür merkezlerinden biridir. 2021 senesi QS Sıralamasına göre dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında Üniversite 165.sırada yerini almıştır.Doğu Avrupa ve Orta Asyada ilk 10 arasında yeralmaktadır.

Al Farabi Üniversitesi ayrıca QS Mezun İstihdam Sıralamasında ülkede 1. sırada ve İşveren-Öğrenci bağlantıları için Kazakistan ülkesinin en iyisidir. Dinamik bir kurum olarak, temel teorik sorunları gerçek dünya, pratik uygulama ile birleştiren çok disiplinli eğitim programları tasarlar.

Al Farabi Üniversitesi profesörlerinin ve mezunlarının keşifleri ve başarıları hem uluslararası hem de Rus bilim ve teknoloji tarihini şekillendirdi. Üniversite, Fizyoloji, Tıp,  Kimya, Fizik, Ekonomi, Edebiyat alanlarında ulusal başarılara ev sahipliği yapmıştır.Her yıl yaklaşık 32 ülkeden 4000'den fazla uluslararası öğrenci Al Farabi Üniversitesi ne kayıt olmaktadır.. Onlara 8 çift diploma programı, İ Rusça Kazakça dilllerinde   290 Lisans programı ve ingilizce dilinde 62 Lisans ,  70 Yüksek Lisans programı ve Doktora programı arasından bir seçim sunulmaktadır.

Rossotrudnichestvo'ya (Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurtdışında Yaşayan Yurttaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliği için Federal Ajans) göre, 2020 senesinde Al Farabi Milli Kazak Üniversitesi yabancı uyruklu öğrenci başvuranları arasında Kazakistan'daki en popüler üniversite olmuştur. 

Al Farabi Üniversitesi Fİyat Listesi buradan  cihazınıza  indirebilirsiniz

 

Kazakistan Al Farabi Üniversitesi Uluslararası İşbirliği

Al Farabi Üniversitesi dünya çapında 71 ülkede 550'den fazla üniversite ile güçlü ortaklıklar sürdürmektedir. Üniversite, Erasmus, Finlandiya-Rusya Sınır Ötesi Üniversitesi, Santander Üniversiteleri, Coimbra Grubu, Campus Europae vb. Dahil olmak üzere uluslararası akademik hareketlilik programlarının aktif bir üyesidir. Üniversite, Mezunlara katılma fırsatı sunarak tüm dünyayla bağlantı kurmayı kolaylaştırır.Al Farabi Üniversitesi eğitim programları, küresel işgücü piyasasının zorlukları ve fırsatları ile ilgilidir ve mezunları çok kültürlü bir çalışma ortamında rekabetçi pozisyonlarda bulunabilirler. Üniversitenin IBM, Unilever, PepsiCo, McKinsey, Google, Carl Zeiss, Microsoft, Leica, Intel, Adobe, Huawei ve diğer birçok önde gelen uluslararası şirketle uzun vadeli işbirliği anlaşması vardır. Bu şirketler Al Farabi Üniversitesi ortak kuruluşları olarak öğrenciler için staj imkanı sunar ve çalışma programlarının geliştirilmesi ve değerlendirilmesinde yer alır. 

Al Farabi Üniversitesi Araştırmaları

Al Farabi Milli Üniversitesi  bilim adamları, neredeyse tüm bilgi alanlarında araştırmalar yürütür, uzmanlık ve danışmanlık sağlar ve uluslararası ortaklarla yakın bağların tadını çıkarır. Araştırma bulguları yüksek etkili uluslararası dergilerde yayınlanmaktadır.

 

● nanoteknoloji ve malzeme bilimi

● biyotıp ve insan sağlığı

● bilgi sistemleri ve teknolojisi

● ekoloji ve doğa yönetimi

● sosyal araştırma ve teknolojiler

● insan kaynakları yönetimi ve teknolojileri

 

Al Farabi Üniversitesi en gelişmiş araştırma ekipmanlarının yoğunlaştığı 28 kaynak merkeziyle  ( Teknopark )Araştırma Parkı olan son teknoloji ürünülerinden oluşan araştırma tesislerine sahiptir. Öğrenciler,  çok sayıda laboratuvarda araştırma yapabilir ve Üniversitenin geniş bilimsel koleksiyonlarından yararlanabilirler.

 

Ayrıca Al Farabi Üniversitesi nde çok sayıda  aktif öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Öğrenciler Uluslararası Öğrenci Kulübü'ne katılabilirler. Kulüp, diğer öğrencilerle tanışmak, Kazakistan ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek, deneyim alışverişinde bulunmak, yardım ve tavsiye almak için bir fırsattır.Öğrenciler, 30 Üniversite merkezinde 21'e kadar spor yapmaya davet edilir. Üniversite takımları, orta asya ve uluslararası spor etkinliklerine katılır, çeşitli ödüller ve ödüller kazanır.

 

 Al Farabi Üniversitesi online katalog buradan cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Al Farabi Üniversitesi Bölümleri

Al Farabi Üniversitesi nde 16 Fakültede  Eğitim gören 31 binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversitede Tüm bölümlerde  Y.lisans ve Doktora olanağı bulunmaktadır. 

Sağlık bilimleri fakültesi'nde  eğitim Rusça , Kazakça ve ingilizce dillerinde  verilmektedir. Öğrenciler arzu ettikleri dilde eğitim alabilirler . Fakülte bünyesinde  Diş Hekimliği , Tıp , Hemşirelik , Sağlık memurluğu bölümleri bulunmaktadır. 

Fen bilimleri ve Mühendislik Fakültesinde  eğitim dili  Rusça ve ingilzicedir. Matematik , Fizik Astronomi  -  Bilgisayar Müh. , Yazılım mühendisliği , Elektrik Mühendisliği , Makine Mühendisliği 

Ekonomi ve iktisat fakültesi eğitim dili  Rusça ve ingilizce olup başlıca bölümler Uluslararası para politikası , uluslararası işletme , İktisat , Ekonomi , işletme , uluslararası ticaret , Pazarlama 

Al Farabi Üniversitesi 'nde Tıp , Diş hekimliği , Hukuk , Uluslararası hukuk , Bilgisayar Müh. , Makine Mühendisliği ,Yazılım Müh. Petrol Doğalgaz Müh. , Elektik elektronik , Psikoloi ,  Pazarlama , Ekonomi , İşletme bölümlerinde Eğitim Dili Rusça yanısıra ingilizce dir  . Diğer bölümlerin Eğitim dili Rusça dır .Öğrenci tercihine göre arzu ettiği dilde  eğitim alabilir

Tüm Y.lisans ve Doktora bölümlerinin eğitim dili ingilizce ve rusça olup öğrenci tercihine göre arzu ettiği dilde  eğitim alabilir