UKRAYNADA LİSANS TAMAMLAMA

 

Ukrayna'da Lisans Tamamlama

Ukrayna Üniversiteleri Dikey Geçiş İmkanı

 

 

Türkiyede üniversite eğitiminde karşılaşılan sorunlarından birisi, 2 yıllık Meslek yüksek okullarında eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama - dikey geçişte yaşadıkları zorluklardır.

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 'na girmekte ve 4 yıllık bir üniversiteye girmeye çalışmakta, lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadır. Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında başarısız olmaktadır.

2 yıllık MYO önlisans diplomasını , 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3,5 – 4 sene ek eğitim gerektirmektedir

 

Ukrayna Üniversiteleri Dikey Geçiş  nasıl mümkün oluyor?

 

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir MYO öğrencisi DGS - dikey geçiş sınavından başarılı olsa dahi,sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl İntibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor.Genellikle 1yıl süren bu eğitim , teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşınıza 3,5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor.

Ukrayna Üniversitelerine Lisans tamamlama  ve Lisans diploması almak için herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz.

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz 

 

Ukrayna'da Diplomanıza Denklik Almak 

Ukrayna'da Teknik üniversitelerine lisans tamamlama yapacak olan öğrencilerin Ukrayna mevzuatı gereği Türkiyede almış oldukları 2 yıllık diplomalarının Ukrayna’da denklik alınması zorunludur.  Diploma denklik işlemi yaklaşık 3-9 ay gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Denklik başvurusu Batı Akdeniz Danışmanlık Ukrayna Temsilciliği tarafından yapılabilmektedir. Hizmet bedeli ve resmi denklik harç bedeli ödendikten sonra Türkiyeden almış olduğunuz mezuniyet diplomanıza denlik alınacaktır.

Türkiyedeki 2 senelik M.Y.O diplomanıza Ukrayna'da denklik aldıktan sonra Mezun olduğunuz yıllık bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçmeniz durumunda ortak derslerinizin kredisini saydırabilirsiniz. 

 

 

 

 

Ukrayna Üniversiteleri Dikey Geçiş hakknda detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçebilirsiniz

 

Lisans Tamamlama Şartları Hakkında detaylı bilgi dosyası buradan indirebilirsiniz 

 

                                                                           

                                                                                     

 

Ukrayna Üniversiteleri Yatay Geçiş İmkanı 

Türkiyede Meslek Yüksek okulu Mezunları Ukrayna Üniversitelerine Dikey geçiş yapabilir ve 3. sınıftan başlayarak Lisans Eğitimlerini Ukrayna üniversitelerinde tamamlayabilirler .

Ukrayna'da Lisans tamamlama  sadece mühendislik ve işletme - iktisat - hukuk ve diş hekimliği bölümlerinde mümkündür 

Türkiyede mühendislik eğitimi alan öğrenciler aynı paralel bölümü seçerek Ukraynadaki üniversitelere yatay geçiş yapabilirler Ukrayna üniversitelerine Yatay geçiş  sadece mühendislik ve tıp alanlarında mümkündür.