Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Nahçevan Şehri Hakkında

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Türkiye, İran ve Ermenistan arasında denize kıyısı olmayan Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyet olup, Azerbaycan’ın ülkemiz ile tek kara sınırını oluşturmaktadır.

Türkiye tarafında Dilucu, Nahçıvan tarafında ise Sederek Gümrük Kapıları yer almaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nahçıvan Şehri ile Iğdır Merkezi arası mesafe yaklaşık 160 km’dir. Dilucu/Sederek Sınır Kapıları yaklaşık olarak orta noktada bulunmaktadır.

İklim

Karasal iklime sahiptir. Yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Ilık geçen ilkbahar ayları yağışlı, sonbahar ise kuraktır.

Yaz aylarında sıcaklık 40 dereceye yükselebilmekte, sert kış şartlarında Ocak ve Şubat aylarında ise Gece –15  dereceye kadar Gündüz -5 dereceye kadar düşebilmektedir.

 

7zPm9j8

Günümüzde Nahçıvan, son derece modern imkânlara sahip, çağdaş bir şehir görünümündedir. Temizliğin ve güvenliğin üst seviyede olduğu Nahçıvan şehri geniş caddeleri kafeleri, parkları ve müzeleriyle keyifli zaman geçirebileceğiniz bir şehirdir. Ayrıca sıcak ve samimi Azerbaycan kültürünü paylaşan Nahçıvan, bu kültürel yakınlık nedeniyle asla yabancılık çekmeyeceğiniz bir şehirdir.

Nahçıvan’a ulaşım iki yolla sağlanabilir. Dilerseniz haftanın belirli günleri yapılan doğrudan uçuşlarla ulaşabilir veya Iğdır üzerinden otobüslerle gidebilirsiniz. Turistik seyahatler için Nahçıvan’da kapıda vize uygulaması mevcuttur. Öğrenci statüsünde giriş yapmak için Ankara'da bulunan Nahçıvan konsolosluğundan öğrenci vizesi almak gerekmektedir.

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi eğitim kataloğu buradan cihazınıza indirebilirsiniz

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Tamamen modern ekipmanlarla donatılmış Nahçıvan Devlet Üniversitesi, geniş imkânları ve uzman eğitim kadrosuyla özellikle yurtdışında Tıp , Diş Hekimliği ve Eczacılık , Hukuk , Mühendislik eğitimi almayı düşünenler için harika bir seçenektir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde Azerbaycan Türkçesi ile Tıp , Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi alarak hayalinizdeki mesleğe kavuşabilirsiniz! NDÜ’de Tıp okumanın sağladığı en büyük avantajlardan biri de Türkiye’den gelen öğrencilere sınavsız kayıt olanağı tanımasıdır. Başka bir deyişle, ülkemizdeki üniversite sınavından aldığınız puan ne olursa olsun, hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamanızın ardından Başta Sağlık bölümleri olmak üzere üniversitenin tüm fakültelerinde eğitiminize başlayabilirsiniz!

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’nın en iyi üniversitelerinden biri olup ,diğer üniversiteler arasında özel bir yere sahiptir. 110 hektarlık alan üzerine kurulu üniversite kampüsü, her türlü tesis ve imkânı barındıran modern eğitim binalarına sahiptir. Laboratuvarlar, internet merkezleri ve modern bilişim teknolojileriyle donatılmış kütüphanesi tüm öğrenci ve öğretim üyelerinin hizmetindedir. Üniversitenin tümünde kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır.

  

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri 

Üniversite'de Tüm Bölümlerin eğitimi dili Azerice dir.  Öğrenciler üniversite bünyesine 1 sene süreli  azerice hazırlık sınıfı eğitimi almalıdır. Üniversitede İngilizce dilinde eğitim olanağı yoktur. Nahçıvan devlet üniversitesi nde  Diş Hekimliği - Tıp - Veterinerlik - Eczacılık - Mimarlık - Psikoloji - Uluslararası ilişkiler - Hukuk - Ekonomi - İşletme - Tercümanlık  bölümleri bulunmaktadır. 

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Fiyatları 

Nahçıvan devlet üniversitesi fakültelerinin  ücretleri  senelik 1400 -2000$ arasında değişmektedir . Eğitim dili azericedir üniversitede eğitim alabilmek için  180 Baraj puanı aşmış olmalı ve azerice hazırlık sınıfını sonunda yapılan değerlendirme sınavdı başarılı olmanız gerekmektedir.

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz